Zabawki dla malucha

Jakie zabawki dla niemowlaka są najlepsze? Wbrew pozorom wybór odpowiednich zabawek nie jest wcale taka prostą sprawą. Otóż, nasze dziecko często samo wie, które zabawki będą mu pomocne i takie wybiera.

Produkty dla dzieci nie służą jedynie funkcji zabawowej. Mają też na celu wspieranie rozwoju maleństwa. Nie wszystkie zabawki dla dzieci będą więc wskazane. Jak wybrać te, które zainteresują niemowlaka, będą stymulować jego rozwój i okażą się dla niego bezpieczne?

Najlepszym specjalistą do spraw zabawek są jego rodzice. To oni znają swoje dziecko najlepiej. Te kilka uwag poniżej może być pomocne , ale nie musi.

Zabawki dla niemowlaka
  • 1 miesiąc – twoje dziecko ma 1 miesiąc. Jego pole widzenia zawężone jest do 20-30 centymetrów. Tylko przedmioty w tym polu dziecko jest w stanie zobaczyć wyraźnie. Niemowlę rozróżnia kolory, które ze sobą kontrastują (czarny i biały). Odpowiednie zabawki dla niemowlaka powinny być proste i mieć kontrastujące kolory. Nad łóżeczkiem możesz zawiesić czerwony balonik lub kartkę w czarno-białą kratkę.
  • 2-3 miesiące – gdy dziecko płacze postaraj się czymś je zająć. Z pewnością uśmiechnie się gdy usłyszy delikatne dźwięki muzyki, a także odwróci główkę, gdy coś się wokół niego poruszy. Zabawki dla dzieci w tym wieku to karuzela o wyrazistych kolorach, wydająca delikatne dźwięki muzyki. Oprócz tego możesz bawić się z dzieckiem w gry paluszkowe, np. „Idzie rak, nieborak”.
  • 4 miesiąc – dziecko zaczyna badać dotykiem wszystko co się wokół niego znajduje. Najodpowiedniejsze produkty dla dzieci w tym okresie to plastikowe lusterko, grzechotki dla niemowląt, mata edukacyjna i inne zabawki edukacyjne dla niemowląt.
  • Pół roku – dziecko zaczyna być coraz aktywniejsze. Składa rączki, przekręca się na brzuszek i z powrotem na plecki, bawi się swoimi stopami. Półroczne dziecko najbardziej interesuje się swoim ciałem. Wkłada rączki i stópki do buzi, dotyka rączkami nóżek.
  • 7-8 miesięcy – bezpieczne zabawki dla dzieci w tym wieku to takie, które są odpowiednio duże, by dziecko ich nie połknęło. W tym czasie maluch zaczyna pełzać i raczkować. Do ust wkłada wszystko co znajduje się pod jego ręką. Zabawki dla niemowląt i akcesoria w 8 miesiącu życia to np. miękka, pluszowa piłeczka.
  • 9, 10 i 11 miesiąc – zabawki dla rocznego dziecka (lub prawie rocznego) to zabawki edukacyjne, np. książeczka w twardej okładce. Dziecko ma już na tyle mocne rączki, że jest w stanie przewrócić kartki książeczki. Możesz uczyć dziecko, jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzęta, na pewno go to zainteresuje. Zadbaj o rozwój dziecka. Inne przydatne zabawki dla niemowlaka w tym okresie to klocki. Dzięki nim dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.